Akcesoria przydatne podczas wędrówki po górach

Przygotowania do wędrówki

yxqktkpturbxy84ogywmdbimte1zmq5mzgzm2uzyjiymzc3ndixy2iyzi5qcgeslqmbas0d580cmzmfzqmgzqhc

Wędrówki górskie to chwile, które pozostawiają w pamięci niesamowite wspomnienia. Warto jednak wiedzieć, że do każdej takiej wędrówki, czy to krótkiej, jednodniowej, czy też dłuższej, należy się odpowiednio przygotować. Pewne akcesoria zabiera się bez względu na porę roku. Ale są też i takie, które szczególnie sezonowo są potrzebne, by zwiększyć nasze bezpieczeństwo i komfort przebywania na szlaku.

Po pierwsze plecak

Choć może wydawać Ci się to banalne, to właśnie plecak jest podstawowym przedmiotem,

JJ Art Studio

który należy zabrać ze sobą w góry. Skoro już w nie idziesz, musisz nastawić się na to, że trzeba będzie ze sobą zabrać pewne rzeczy. Zamiast dźwigać je w dłoniach, lepiej jest nieść je na plecach. Tak jest nie tylko wygodniej, ale też o wiele bezpieczniej w wielu wypadkach. O tym, jak duży plecak należy zabrać, decyduje przede wszystkim to, na jak długo w góry się wybieramy i jak wiele rzeczy będziemy nieść. Błędem jest minimalizowanie zabieranych rzeczy, aby było nam lżej. Pewne akcesoria są w górach swoistym must have. Ogólnie możemy przyjąć, że jeśli idziemy na wycieczkę jednodniową, plecak o pojemności 30-40 litrów nam wystarczy. Jeżeli jednak wybieramy się na dłużej, musimy postawić na plecak o pojemności co najmniej 60 litrów. Pamiętaj, że przy dłuższych wędrówkach musisz mieć przy sobie dodatkowe ubranie, czy koc i śpiwór, które zapewnią Ci w miarę komfortową noc. Poza tym ważne również jest, aby plecak wyposażony był w mnóstwo komór, przegródek czy zapięć, które pozwolą wszystko mieć pod ręką.

Po drugie scyzoryk

 

Kolejna, z pozoru bardzo banalna rzecz. A jednak, bez scyzoryka lepiej w góry się nie wybierać. Nawet nie wiesz, w jak wielu sytuacjach może on Ci się przydać. Otwieranie konserwy, rozcinanie ubrania w sytuacji awaryjnej, czy pomoc zaplątanym zwierzętom to tylko kilka z takich sytuacji. Poza tym scyzoryk, dobry scyzoryk, doskonale pełni funkcje otwieracza do konserw, śrubokrętu czy nożyczek. Jedno jest pewne- lepiej go mieć, niż nie mieć.

Po trzecie termos

stacjagora

Przede wszystkim sprawdzi się on w chłodniejsze dni, ale i w te ciepłe, warto mieć go ze sobą. Pamiętaj, że wieczorem, w nocy i nad ranem w górach jest znacznie chłodniej niż w pozostałych partiach terenu. Nawet w najbardziej upalne dni na szlaku pojawia się chłód. Jeśli wybierasz się więc w trasę na dłużej, lepiej weź ze sobą termos. Pozwoli Ci on rozgrzać mięśnie, a jednocześnie uzupełnić płyny.

Lornetka i latarka

Bez nich również lepiej nie udawać się na szlak, jeśli planujemy pozostać na nim nieco dłużej. Lornetka nie tylko posłuży nam do podziwiania pięknych widoków, ale również może okazać się nieprzeceniona w trudnym terenie, gdy ważne staje się wyznaczanie punktów orientacyjnych. Jeśli zaś chodzi o latarkę – ta oczywiście przyda się przede wszystkim, gdy zrobi się na szlaku ciemno. I w błędzie jest ten, kto uważa, że skoro planuje wycieczkę tylko w dzień, latarki z pewnością nie będzie potrzebować. W praktyce bowiem na szlaku bywa różnie i często poruszanie się nim zajmuje więcej czasu, niż planowaliśmy. Złe warunki pogodowe, mnóstwo ludzi, konieczność postojów- wszystko to może sprawić, że zastanie nas na szlaku mrok.
Wymienione wyżej akcesoria powinien na szlak zabierać ze sobą właściwie każdy turysta. I ten doświadczony i ten zaczynający dopiero swoją przygodę z górami. Dzięki nim każda wędrówka będzie nie tylko przyjemniejsza, ale również bezpieczniejsza.