Beskid Śląski w kilku słowach…

58305956ac11684431520324c1b83b392Jeśli chodzi o Beskid Śląski jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ żyje przez cały rok, przez cały rok bardzo wiele się tutaj dzieje i można się cieszyć wyjątkowym pięknem tego miejsca. To jedno z takich pasm górskich w naszym kraju, które może nie należą do najwyższych, ale mimo tego bardzo dobrze były w stanie wykorzystać swój potencjał i starają się cały czas dbać o to, by wybierać takie możliwości dzięki którym ten rozwój będzie sprawny. Kilka miejscowości Beskidu Śląskiego należą na tą chwilę do najbardziej popularnych miejscowości turystycznych na terenie naszego kraju. Są one rzeczywiście chętnie wybierane i przez wiele osób traktowane jako idealne miejsce na wakacje i urlop niezależnie od tego czy będzie chodziło o okres zimowy czy może o letni wypoczynek.

Nie tylko Beskid

Trzeba się zgodzić z tym, że Beskidy należą do piękniejszych terenów w naszym kraju i każdy kto się tam wybierze będzie zadowolony z tego co będzie można zobaczyć. Atrakcji jest tam co nie miara. Jednak Polska na tym się nie kończy. Jeśli zajrzycie na stronę trastevere.pl będziecie mogli od tej piękniejszej strony poznać między innymi Wielkopolskę, która nie leży ani nad morzem ani w górach, ale również ma tych atrakcyjnych miejsc całkiem sporo i każdy kto się tam wybierze będzie rzeczywiście zadowolony z warunków jakie otrzyma. Na pewno warto poznać nasz kraj w całości, ponieważ tych pięknych miejsc jest tam co nie miara.

Położenie Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski położony jest na granicy z Beskidem Śląsko – Morawskim od strony zachodniej oraz z Beskidem Żywieckim od strony

369a47bcbf1f9fe8d711b04355e02da5

południowego wschodu natomiast z Kotliną Żywiecką od wschodu a od północy z Beskidem małym i Pogórzem Śląskim. Wcześniej tereny na zachód od Olzy były określane jako Beskid Śląski, ale ostatecznie zdecydowano się ten właśnie teren dodatkowo wydzielić jako obecnie funkcjonujący Beskid Śląsko – Morawski. Granicą pomiędzy Beskidem Śląskim a Śląsko – Morawskim będzie Przełęcz Jabłonkowska a także doliny spływającego spod przełęczy na północ potoku Osetnica oraz rzeki Olzy. Na terenie Słowacji granicą będzie pomiędzy Beskidem Śląskim a Beskidem Żywieckim spływająca spod przełęczy zwardońskiej tak zwana Skaliczanka, w dolnym biegu określona również jako CZernianka. Na terenie Polski pomiędzy tymi Beskidamy mamy Przełęcz Zwradońską, potok Czerna a potem Soła. Jako granica między Beskidem Śląskim a Beskidem Małym będzie Brama Wilkowicka, a dalej na północ również rzeka Biała. Pomiędzy Bramą Wilkowicką a doliną Soły poniżej Węgierskiej Górki Beskid Śląski będzie również sąsiadował z Kotliną Żywiecką. Biorąc pod uwagę historyczne podejście zdecydowana większa cześć Beskidu Śląskiego wchodzi w obszar Górnego Śląska, a dokładniej Śląska Cieszyńskiego. Natomiast cześć wschodnia oraz południowo Wschodnia to tereny Małopolski a dokładniej ziemi żywieckiej. Niewielka część od strony południowej będzie wchodził w skład ziemi czadeckiej.

Pasma Górskie na terenie Beskidu Śląskiego

20141009_102742

W Beskidzie Śląskim mamy dwa rozciągnięte południkowo pasma górskie, które są również rozdzielone przez dolinę rzeki Wisły. Na zachodzie znajduje się Pasmo Czantorii natomiast na Wschodzie mamy Pasmo Baraniej Góry, które określone jest także jako Pasmo Wiślańskie.
Pasmo Czantorii
Dość często nazywane jest również jako Pasmo Czantorii oraz Stożka, ma formę długiego grzbietu, który będzie odgałęział się w Karolówce od pasma Baraniej Góry. Na całej długości mamy dział wodny między Olzą oraz Wisłą. Teren ten ciągnie się z północy od Tułu przez Czantorię Wielką, Soszów Wielki, Cieślar, Rożek Mały, Stożek Wielki, Kliczor i następnie kieruje się do Przełęczy Kubalonka. Z bocznych ramion będzie można wymienić między innymi linię, która kieruje się ku Olzie w Istebnej i kończy się tak zwaną Młodą Górą. W stronę doliny Wisły generalnie w kierunku północo zachodnim spadają mniej rozwinięte części grzbietów.
Pasmo Baraniej Góry nazwane niekiedy Pasmem Wiślańskim to dość długi i mocno powyginany wał górski, który ciągnie się generalnie w kierunku północ południe. Przez przełęcz Koniakowską łączy się z głównym wododziałem Karpat a potem z grzbietem granicznym na Sołowym Wierchu zmierza do Przełęczy Zwardońskiej. Stanowi również linię dzielącą pomiędzy doliną Wisły od Zachodu a doliną Soły od Wschodu. Licząc od południa do północy mamy następujące szczyty: Tyniok, Gańczorka, Karolówka, Barania Góra, Magurka Wiślańska,. Zielony Kopiec oraz Malinowska skała. Od Malinowskiej Skałdy pasmo przybiera kierunek na północny zachód i mamy tam MAlinów. Przełęcz SAlmopolską, Grabową, Kotarza, Beskid Węgierski, Beskid i przez Przełęcz Karkoszczonkę aż do Klimczoka.
Nie są to wysokie szczyty, ale mimo tego pozwalają na kilka miłych spacerów, w trakcie których na pewno zdążymy się nieco zmęczyć. Dlatego dla osób, które cenią sobie piesze wędrówki może to być rzeczywiście atrakcyjna propozycja. Jeśli chodzi o te tereny są one również bardzo dobrze przygotowane na przyjęcie miłośników jazdy na rowerze, dlatego od tej strony również można ten region potraktować licząc na to, że będzie to dla nas miejsce atrakcyjne. W Okresie zimowym te regiony stają się oczywiście centrum sportów zimowych. Na nartach jeździ tutaj więcej osób niż mamy stałych mieszkańców. Szczególnie SZczyrk jest taką miejscowością, która pod tym kątem rozwinęła się rzeczywiście perfekcyjnie i ściąga turystów z całego kraju. Przygotowane dobrze trasy oraz atrakcyjne wyciągi sprawią, że będziecie się tutaj doskonale czuli.