Jak się ubrać w góry?

ubranieJeśli jesteśmy miłośnikami górskich wędrówek należy pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do takich wyjść. To tak naprawdę kluczowa sprawa, która powinna być brana pod uwagę nim w ogóle zaczniemy myśleć o wyjściu w góry. Wśród tych spraw, które są istotne będzie nasz strój. Jeśli nie do końca wiemy jak w góry się ubrać to możliwe, że ten nasz wpis będzie dla wielu osób istotnym wsparciem i zechcecie z niego skorzystać. Liczymy na to, że właśnie dzięki nam dowiecie się jak w górach powinno się chodzić, jaki strój jest odpowiedni. W zależności od tego na jaką wyprawę idziemy musimy pamiętać zawsze, że w Górach warunki bardzo szybko się zmieniają i dlatego trudno będzie jednoznacznie wybrać strój i być pewnym, że wszystko będzie tak jak planowaliśmy. Górach wielką sztuką każdego będzie umiejętność przewidywania, ale również umiejętność przygotowania się na różnorakie zdarzenia, które mogą mieć miejsce. Co więc tak naprawdę jest ważne? Przede wszystkim strój, który nie będzie jednolity, ale będzie składał się z kilku elementów, które będzie można sobie w miarę możliwości modyfikowąc. Jakie kwestie trzeba jeszcze brać pod uwagę? Oczywiście liczy się pora roku w jakiej idziemy w górę zupełnie inny będzie ten strój zimą a inny latem.

W górach liczy się rozsądek

Zimą w górach raczej będzie się jeździć na nartach, dlatego chodzenie po górach zostawmy sobie na lato i do tej pory roku odnosimy

kolodynska_712cc90cc53e56b462097cfd86b81c4b

proponowany strój. Podstawowa sprawa, którą trzeba pamiętać to nasz osobisty komfort. Idąc w góry możemy liczyć się z tym, że dzień będzie ciepły, ale nie można zapominać, że my akurat będziemy szli w górę i to co będzie na dole może mieć niewiele wspólnego z tym co zastaniemy na górze. Dlatego w górę warto się ubrać na klasyczną cebulę, by w miare możliwości mieć ze sobą różne części garderoby, które będzie można zdejmować w trakcie wędrówki, gdy będzie nam ciepło i zakładać na czas postoju albo tez w momencie, gdy będziemy już na szczycie. W przypadku wyjazdu w góry musimy pamiętać oczywiście o wygodnych butach, komfort wchodzenia na szczyt będzie związany bezpośrednio z tym co będzie się znajdowało na naszej nodze, dlatego trzeba tą kwestię wziąć pod uwagę. W Górach liczy się rozsądek i przy tym musimy zostać. Na szczytach musimy się liczyć ze sporo niższą temperaturę, dlatego tam trzeba mieć jakąś bluzę.

Niebezpieczna burza.

burza_tomasz_skowronski

Pogoda w górach ma to do siebie, że jest rzeczywiście zmienna i wystarczy jej kilka chwil na to, by kompletnie się zmienić. W okresie letnim, do którego cały czas chcemy się odnosić takim poważnym problemem będzie również to, że większość ludzi zapomina, że to iż w danym momencie jest ciepło to będzie tak przez cały dzień. Niestety właśnie w przypadku tych bardzo ciepłych dni możemy się narazić na burze w górach. W trakcie schodzenia bardzo często jest tak sytuacja, że zaczyna się burza. Jeśli ktoś jeszcze nie przeżył burzy górach a ma silne nerwy to rzeczywiście warto. Zobaczymy piękno natury, która będzie również pokazywała w danym momencie swoją wielką siłę. Idąc wśród skła pomiędzy uderzającymi piorunami poczujemy, że w skali świata jesteśmy naprawdę malutcy i nie mamy wiele do powiedzenia. Ale wracając do naszego stroju i meritum sprawy taką bardzo ważną kwestią będzie oczywiście zawsze zabranie ze sobą w góry płaszcza przeciwdeszczowego albo specjalnej kurtki wiatrówki. Chodzi o to, by tą siłę deszczu jaki będzie na nas padał w jakieś mierze zminimalizować. Dostajemy taką szanse, jeśli tylko ten nasz strój w góry będzie dobrze przygotowany. Warto także sięgać po takie elementy, które mają zapinane guziki albo suwak, tak by w drodze nie męczyć się z ich przekładaniem przez głowę. Jeśli tylko będziemy w stanie się mądrze ubrać to nasz pobyt w górach będzie przyjemny i dodatkowo będziemy mogli również zobaczyć wiele interesujących miejsc.